Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Sieć 5G – czym jest i dlaczego budzi kontrowersje?

Rozwój sieci 5G to temat, który od kilku lat elektryzuje opinię społeczną. Nowa generacja bezprzewodowej łączności ma oferować poprawę jakości i szybkości transferu danych, a co za tym idzie, szersze możliwości wykorzystania Internetu w życiu codziennym. Wraz z nową technologią powstało jednak wiele mitów i teorii spiskowych, według których sieć 5G ma negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

Wraz ze stopniowym poszerzaniem zasięgu sieci 5G stajemy u progu rewolucji technologicznej. Nowa generacja łączności nie tylko zapewni nam szybszy internet, ale także przyczyni się znacząco do rozwoju wielu dziedzin gospodarki. Wprowadzenie 5G stało się zatem priorytetem w wielu krajach na całym świecie.

Nowa technologia budzi jednak kontrowersje – wiele osób upatruje w niej zagrożenie dla zdrowia spowodowane wykorzystaniem fal o wyższej niż dotąd częstotliwości. Choć istnieją naukowcy, którzy debatują nad bezpieczeństwem szerokiego wykorzystania 5G, większość doniesień na temat szkodliwości tej sieci opiera się na domysłach oraz niesprawdzonych informacjach.

Czym jest sieć 5G?

5G to sieć komórkowa piątej generacji, która została zaprojektowana z myślą o zwiększonej pojemności. Ma ona zapewnić:

  • większą maksymalną prędkość transmisji danych na poziomie nawet 20 GB/s
  • opóźnienie rzędu jednej milisekundy
  • większą pojemność sieci, która pozwoli na swobodną łączność nieporównywalnie więcej urządzeń jednocześnie, względem 4G

Technologia ta stanowi kolejny krok w celu zapewnienia lepszej komunikacji bezprzewodowej. Jej podróż ewolucyjna zaczęła się w latach 80. ubiegłego stulecia, kiedy zadebiutowała pierwsza generacja technologii komórkowej – 1G. Zapoczątkowała ona szerokie wykorzystanie telefonów komórkowych.

Kilka lat później pojawiła się sieć 2G, która wprowadziła standard łączności cyfrowej. Rewolucją okazało się natomiast wprowadzenie na początku lat 2000 technologii bezprzewodowej trzeciej generacji, czyli 3G. Wraz z nią nadeszła era smartfonów z szerokimi możliwościami wykorzystania internetu, którego szybkość jeszcze bardziej poprawiło pojawienie się sieci 4G i 4G LTE.

5G – jak to działa?

Dzięki swoim zaletom, sieć 5G wpłynie pozytywnie nie tylko na lepsze wrażenia z codziennego korzystania z internetu, ale także na wiele dziedzin gospodarki, napędzając globalny wzrost. Dzięki swojej niezawodności i szybkości, technologia umożliwi m.in.:

  • bezpieczniejszy transport,
  • zdalną opiekę zdrowotną,
  • robotykę przemysłową,
  • cyfrową logistykę,
  • precyzyjne rolnictwo.

Według spekulacji przełoży się to na poprawę jakości wielu dziedzin życia codziennego, jak również wzrost produkcji gospodarczej i stworzenie milionów nowych miejsc pracy. Wprowadzenie łączności piątej generacji zwiastuje nową erę cyfrowego społeczeństwa i większe niż do tej pory możliwości bezprzewodowej komunikacji.

Szybsza i lepsza transmisja danych oznacza również możliwość stworzenia sieci połączonych ze sobą miliardów urządzeń, komunikujących się przy wykorzystaniu technologii 5G. Przełoży się to na rozwój inteligentnych domów, szkół i miast poprzez rozwój internetu rzeczy.

Jakie mity narastają wokół wprowadzenia sieci 5G?

Pod koniec 2018 roku w mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia, jakoby w wyniku testów sieci 5G w Hadze, od promieniowania elektromagnetycznego zginęło ponad 300 ptaków. Fora internetowe zostały zalane spekulacjami aktywistów sugerujących, że zagrożenia związane z promieniowaniem komórkowym są tłumione.

Od tego czasu rozwój teorii spiskowych na temat sieci 5G przybrał na sile. Ich źródłem jest strach przed rzekomo negatywnymi skutkami promieniowania na zdrowie i organizm człowieka. Wprowadzanie nowych technologii zawsze budziło pewien poziom sceptycyzmu, jednak wraz z popularyzacją sieci 5G do głosu doszli zwolennicy teorii spiskowych nazywani potocznie foliarzami (od czepka z folii aluminiowej zakładanego na głowę, który ma odbijać promieniowanie magnetyczne). Za ich argumentami rzadko jednak przemawiają naukowo potwierdzone fakty.

Do najczęściej szerzonych teorii należą m.in.:

  • negatywny wpływ sieci 5G na zdrowie człowieka – efektem ekspozycji na promieniowanie mają być według domysłów zwiększone ryzyko raka, uszkodzenia genetyczne, zmiany strukturalne układu rozrodczego czy zaburzenia neurologiczne
  • wywołanie pandemii koronawirusa przez fale 5G – zwolennicy tej teorii wierzą, że wirus przenoszony jest przez nową technologię łączności, co pozwala sterować pandemią
  • 5G rozszerzy luki w cyberbezpieczeństwie – wiele osób uważa, że nowa technologia zwiększy liczbę urządzeń z dostępem do internetu, co negatywnie odbije się na naszej prywatności online i doprowadzi do cyfrowej inwigilacji

Obawy związane z negatywnymi skutkami oddziaływania sieci 5G doprowadziły nawet do niszczenia masztów i anten transmisyjnych (łącznie z podpaleniami) oraz licznych protestów w wielu krajach.

Czy sieć 5G faktycznie stanowi zagrożenie?

Od momentu pojawienia się 1G, sieci bezprzewodowe działały na tych samych pasmach częstotliwości radiowej. Ponieważ jednak wykorzystanie internetu staje się coraz bardziej powszechne, „autostrady” sygnału radiowego stają się mocno zatłoczone ruchem komórkowym. Celem sieci 5G jest udrożnienie tego ruchu poprzez rozszerzenie się na częstotliwości fal radiowych milimetrowych.

Nazwa ta bierze się od długości fal wahających się od 1 do 10 milimetrów, podczas gdy fale radiowe wykorzystywane obecnie w standardzie 4G mają długości rzędu centymetrów. 

To właśnie wyższa częstotliwość i wykorzystanie fal milimetrowych powoduje największy strach i obawy o wpływ sieci na zdrowie i życie ludzi. Warto jednak pamiętać, że promieniowanie dzieli się na dwa rodzaje:

  • jonizujące – promieniowanie wysokiej częstotliwości, takie jak promienie ultrafioletowe pochodzące od Słońca lub promieniowanie rentgenowskie, które może doprowadzić do rozerwania atomów i wyrządzenia szkód zdrowotnych
  • niejonizujące – wykorzystujące fale niskiej częstotliwości, które nie są w stanie powodować jakichkolwiek negatywnych skutków zdrowotnych

Fale milimetrowe są niejonizujące, ponieważ nie mają wystarczającej energii aby zrywać wiązania chemiczne i uszkadzać komórki. Dlatego właśnie Federalna Komisja Łączności (FCC) zezwoliła na wdrażanie 5G, postępując zgodnie z wytycznymi WHO.

Liczne korzyści kontra niepotwierdzone ryzyko

Długotrwałe efekty stosowania sieci 5G nie są jeszcze w pełni znane, lecz podobnie jak w przypadku szczepionek na COVID-19, korzyści z wprowadzenia nowej generacji łączności znacznie przewyższają niewiadome, a o faktycznych skutkach ubocznych będziemy w stanie przekonać się dopiero za kilka bądź kilkanaście lat. Za pewnik możemy natomiast przyjąć liczne korzyści, jakie przyniesie wprowadzenie 5G. Warto więc odrzucić teorie spiskowe i skupić się na możliwościach, jakie wprowadzenie nowej technologii przyniesie dla rozwoju ludzkości.

Udostępnij

Bądź zawsze na bieżąco, zapisz się
do naszego technologicznego newslettera.

Dostarczamy tylko warościowe treści związane z technologią, nie robimy spamu.

Przeczytaj również

Skonsultuj wsparcie dla twojego biznesu

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy z naszym konsultantem, który znajdzie wstępne rozwiązania wyzwań.