Bezpieczeństwo IT

Ciesz się z promocji, ale rozsądnie!

Dodano: 09-11-2021 / Eximo Project


 

Już niedługo okres zimowych wyprzedaży rozpocznie Black Friday i Cyber Monday. To dwa dni, podczas których sprzedawcy oferują swoje towary w atrakcyjnych cenach. Akcjom promocyjnym w sklepach stacjonarnych będą towarzyszyć wyprzedaże internetowe. Nie inaczej będzie tym razem, tym bardziej, że nadal obowiązują ograniczenia w tradycyjnym handlu spowodowane pandemią koronawirusa. I tak jak zawsze, należy uważać na wzmożoną aktywność cyberprzestępców, którzy również uruchomią swoje kampanie, licząc na kradzież naszych danych i pieniędzy.

W ostatnich latach zjawisko fałszywych promocji stało się tak powszechne, że nawet na stronach legalnych sklepów internetowych możemy spotkać informacje ostrzegające użytkowników przed chęcią zakupów różnych produktów w nierealnie niskich cenach.

Oszustwo niezmiennie polega na przyciągnięciu uwagi kupującego. Do tego celu wykorzystywane są najczęściej reklamy wykupywane przez przestępców i wyświetlane w przeglądarkach. Te z kolei kierują do ofert w fałszywych sklepach bądź do atrakcyjnych ofert na portalach aukcyjnych i sprzedażowych.

Mechanizm wyłudzenia nie jest czymś nowym, jednak jego skuteczność nie maleje.  Jak pokazują statystyki, tylko  w latach 2018-2019 instytucje finansowe wraz z organami ścigania udaremniły ponad 10 tysięcy wyłudzeń kredytów na kwotę 640 milionów złotych, które chciano zaciągnąć przy użyciu skradzionych danych.

Jak weryfikować fałszywe promocje?

  1. Cena – zbyt niska to wyraźny sygnał ostrzegawczy,
  2. Sposób płatności – możliwość przelewu bankowego na konto odbiorcy i brak innych metod płatności powinien wzbudzić podejrzenia,
  3. Opinie o sklepie na niezależnych portalach – weryfikuj, ale zwróć uwagę czy nie wyglądają jakby były pisane przez jedną osobę.

Co jeszcze mogę zrobić?

  1. W ostatnim czasie coraz popularniejsze staja się wtyczki do przeglądarek, które weryfikują odwiedzany przez nas sklep, wyświetlając czytelną informację na temat wiarygodności sprzedawcy oraz jego stażu na rynku.
  2. Sprawdź listę podejrzanych sklepów. Portale zajmujące się cyberbezpieczeństwem regularnie publikują adresy sklepów, co do których istnieją uzasadnione wątpliwości co do intencji sprzedawcy.
  3. Odwiedź stronę umożliwiającą porównanie cen oferty na przestrzeni ostatnich miesięcy. Jeśli niewiarygodnie niska cena oferty, na którą polujesz nigdy nie była proponowana przez innych sprzedawców to sygnał aby wzmóc czujność. Przy okazji dowiesz się, jak wyglądają realne ceny tego produktu na przestrzeni ostatnich miesięcy.
  4. Jeśli regularnie kupujesz w Internecie (zostawiając dane osobowe w sklepach internetowych), rozważ wykupienie usługi (np. w Biurze Informacji Kredytowej) informującej o tym, że ktoś chce wykorzystać twoje dane, na przykład do zaciągnięcia kredytu. W przypadku przeprowadzenia próby takiej transakcji, zostaniesz natychmiast powiadomiony smsem o próbie wyłudzenia.