Bezpieczeństwo IT

Czym jest exploit i dlaczego jest groźny?

Dodano: 02-11-2021 / Eximo Project


Exploity to złośliwe programy zawierające wykonywalny kod, który jest w stanie wykorzystać luki w systemie lub aplikacji na komputerze lokalnym bądź na maszynie wirtualnej. Są jednymi z największych zagrożeń związanych z bezpieczeństwem systemów oraz danych użytkowników.

Z kolei z lukami w oprogramowaniu stykamy się na co dzień. Odkrywają je zarówno eksperci ds. cyberbezpieczeństwa jak i internetowi przestępcy, wykorzystujący je do „wstrzykiwania” exploitów. Zdarza się, że hakerzy są szybsi i są w stanie wykorzystać lukę przed wydaniem poprawki przez producenta. Taki okres, w którym użytkownik może zostać zaatakowany nazywamy oknem podatności.

Jak powstają luki w systemie lub aplikacji wykorzystywane przez exploity?

  1. Mogą być wynikiem błędu programisty
  2. Zostają wprowadzone do programu celowo, aby twórca miał dostęp do aplikacji (tzw. backdoor)
  3. Powstają na etapie produkcji, z powodu wadliwego procesu tworzenia oprogramowania.

Exploity,  tak jak duża cześć złośliwego oprogramowania, są często dystrybuowane w formie phishingu. W momencie otrzymania maila i uruchomienia załącznika, ukryty w nim kod wykonuje zadane przez cyberprzestępców polecenia (np. zwiększając uprawnienia dla kolejnego programu pobieranego i instalowanego bez wiedzy użytkownika).

Ze względu na swoją popularność, hakerzy najczęściej skupiają się na wyszukiwaniu luk bezpieczeństwa w przeglądarkach internetowych, edytorach tekstu bądź systemach operacyjnych. Ich złożoność oraz duża interakcja z innymi aplikacjami sprawia iż są podatne na błędy w kodzie. W sytuacji, w której luka w zabezpieczeniach zostanie wykryta, opublikowana i wykorzystana na „czarnym rynku” mamy do czynienia z tak zwaną dziurą „zero day”, która wykorzystywana jest bez świadomości twórców samej aplikacji.

Jak się bronić przed exploitami?

  1. Zawsze instaluj aktualizacje systemu i aplikacji.
  2. Odinstaluj oprogramowanie, którego nie używasz.
  3. Upewnij się, że twój program antywirusowy wykorzystuje analizę behawioralną.
  4. Bądź ostrożny przy otwieraniu nieznanych załączników z poczty e-mail.
  5. Pobieraj oprogramowanie jedynie z pewnych i autoryzowanych źródeł.

Pamiętaj!

Luki w oprogramowaniu powstają i będą powstawać niezależnie od nas. Nie mamy wpływu na to, czy konkretna podatność zostanie odkryta i wykorzystana przez cyberprzestępców. Dlatego jednym z najistotniejszych elementów bezpiecznego środowiska IT jest kopia danych oraz systemów, wykonana i przetrzymywana zgodnie z dobrymi praktykami jej tworzenia.