Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Fleeceware – zabawa za słone pieniądze

W Internecie czyha na nas wilk w owczej skórze. I to niejeden, ale całe stado, które chciałoby ostrzyc nas ze „złotego runa”.

Fleeceware, bo właśnie o tych wilkach mowa, to typ oprogramowania, żerujący na dość prostym, ale bardzo skutecznym schemacie. A skąd to runo i wilki? Otóż przedrostek fleece oznacza właśnie owcze runo, a wilkiem jest sama aplikacja, która ogołoci nasze konto w bardzo niewinny sposób. Dodajmy, może niezbyt etycznie, ale legalnie!

Fleeceware to popularne aplikacje na telefony, które oferują bardzo podstawowe funkcjonalności. Mogą to być skanery QR kodów, kompasy, generatory gifów, horoskopy czy programiki edytujące zdjęcia.

Oferują one jednak bardzo krótki okres próbny, zaś po jego upłynięciu naliczane są wysokie opłaty za ich użytkowanie. Opłaty można oczywiście uniknąć anulując subskrypcję, jednakże ich producenci bazują na starym jak świat schemacie, czyli naszej niechęci do czytania regulaminów, małego druku i wszystkiego innego dookoła przycisku „Zaakceptuj”.

Ponadto, kolejnym problemem jest nieznajomość technologii, gdyż nie wszyscy użytkownicy, którzy się zorientowali w intencjach twórców aplikacji zdają sobie sprawę, iż jej odinstalowanie nie oznacza anulowania subskrypcji, na którą wyraziliśmy zgodę w trakcie uruchamiania programu.

Sophos – firma zajmująca się oprogramowaniem i sprzętem zabezpieczającym, wyliczył, że fleeceware mógł być pobrany z Play Store nawet 600 milionów razy. Problem stał się na tyle poważny, że Google postanowiło wprowadzić zmiany w regulaminie sklepu, obligujące producentów do precyzyjnego informowania o możliwości anulowania subskrypcji.

Jak uniknąć fleeceware:

  • Nie pobieraj nieznanych, amatorsko wyglądających aplikacji, nawet jeśli widnieje przy nich wysoka liczba instalacji. Producent zapewne zastosował pay per install – czyli opłatę za zainstalowanie programu podstawionym użytkownikom.
  • Jeśli nie jesteś doświadczonym użytkownikiem, nie eksperymentuj, zawsze szukaj oprogramowania renomowanych producentów.
  • Sprawdź stan subskrypcji na swoim koncie z poziomu strony Google Play.
  • Przeanalizuj oceny produktu. Jeśli posiada dużo jednowyrazowych opinii popartych czterema lub pięcioma gwiazdkami to wyraźny sygnał, że coś jest nie tak.
  • Zawsze czytaj regulamin i informacje pisane „małym drukiem”.

Udostępnij

Bądź zawsze na bieżąco, zapisz się
do naszego technologicznego newslettera.

Dostarczamy tylko warościowe treści związane z technologią, nie robimy spamu.

Przeczytaj również

Skonsultuj wsparcie dla twojego biznesu

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy z naszym konsultantem, który znajdzie wstępne rozwiązania wyzwań.