Bezpieczeństwo IT

Używasz komunikatora społecznościowego? Dobierz go do swoich potrzeb!

Dodano: 26-01-2021 / Eximo Project


Ostatnio, przez media przetoczyła się burza, którą wywołała informacja, że jeden z najpopularniejszych komunikatorów - WhatsApp zmienia zasady prywatności i będzie udostępniać Facebookowi dane swoich użytkowników.

Co zrobić, jeśli nam to nie odpowiada, a w codziennej komunikacji oprócz telefonu i poczty elektronicznej używamy komunikatora internetowego?

Rynek oferuje nam szereg rozwiązań, które kładą duży nacisk na bezpieczeństwo danych użytkownika. Komunikator internetowy musi być przede wszystkim godny zaufania, ponieważ za jego pośrednictwem wysyłamy często wiadomości, zdjęcia oraz poufne załączniki przeznaczone jedynie dla naszego rozmówcy.

Dlatego też należy korzystać z niego świadomie.  Jego wybór powinien być poprzedzony wcześniejszą analizą zabezpieczeń oferowanych przez producenta oraz weryfikacją jakie informacje odnośnie naszej osoby będziemy mu udostępniać.

Producenci oferują cała gamę aplikacji, które oferują różny poziom zabezpieczeń. Zazwyczaj przy jego wyborze kierujemy się jego popularnością, wygodą i kompatybilnością z wieloma systemami. Jeżeli jednak chcemy przesyłać nim treści, co do których zależy nam aby pozostały znane jedynie osobie, do której je wysyłamy, warto zwrócić uwagę na poniższe aspekty.

Podstawowe cechy bezpiecznego komunikatora internetowego:

  • Szyfrowanie end-to-end (tylko osoby komunikujące się posiadają klucze deszyfrujące) wiadomości tekstowych, połączeń telefonicznych, nagrań głosowych i wideoczatów.
  • Funkcja ochrony tożsamości, czyli m.in. powiadomienia o logowaniach z nowych urządzeń.
  • Trwałe usuwanie wiadomości oraz dokumentów po określonym czasie.
  • Szyfrowana, zabezpieczona przed dostępem osób trzecich kopia zapasowa umożlwiająca nam dostęp do utraconych danych.

 W czołówce najbezpieczniejszych komunikatorów najczęściej wymieniane są:

  • Signal
  • Telegram
  • Threema
  • Wire
  • Oraz WhatsApp, który pomimo ostatniej medialnej burzy, nadal oferuje przyzwoity poziom zabezpieczeń.

 Pamiętaj!

Jak to tej pory nie powstał komunikator idealny, oferujący 100-procentowy poziom bezpieczeństwa. Dlatego też przy jego wyborze kieruj się dostępnością funkcji, na których najbardziej Ci zależy.

Poniższa tabela pokazuje zestawienie najpopularniejszych komunikatorów pod kątem funkcjonalności mających wpływ na bezpieczeństwo naszych danych. Warto wziąć je pod uwagę przy wyborze aplikacji do codziennego kontaktu z najbliższymi oraz w kontaktach służbowych. Kliknij w obrazek aby go powiększyć.

Zestawienie komunikatorów społecznościowych