Bezpieczeństwo IT

SMS-y od policji, Polacy w sieci, niebezpieczna termowizja oraz...

Dodano: 26-10-2022 / Eximo Project


To nie oszustwo. Możesz otrzymać SMS-a od policji

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) wysyła do Polaków SMS-y oraz e-maile w związku z kampaniami cyberprzestępczymi. Jeśli otrzymasz wiadomość z numeru 48 669 979 971, to znaczy, że wcześniej mogłeś/aś paść ofiarą cyfrowych oszustów.

Krakowski oddział biura prowadzi śledztwo m.in. przeciwko osobom, które brały udział zorganizowanej grupie przestępczej rozsyłając SMS-y o następującej treści: „Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 4,27 PLN Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność: https://4.fo/lnpost-ds...”,

Wszystkie osoby, które dostały SMS-y ze wskazanego wyżej, policyjnego numeru lub otrzymały e-maila, proszone są o kontakt z krakowskim wydziałem biura: tel. 47 8356551 w godzinach 8:00-14:00 lub mailowo na adres pp.krakow@cbzc.policja.gov(.)pl.

Źródło: CyberDefence24

 

 

Powoli, ale systematycznie rośnie liczba Polaków podłączonych do sieci

Według badania GUS „Społeczeństwo informacyjne”, dostęp do internetu ma w Polsce 93,3 proc. gospodarstw domowych. To prawie 1 punkt procentowy więcej niż przed rokiem.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, coraz częściej korzystamy z sieci przy robieniu zakupów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy produkty lub usługi zamawiało online prawie 65 procent mieszkańców Polski w wieku od 16 do 74 lat. To prawie 11 procent więcej niż w roku 2019, czyli przed pandemią.

Większość Polaków (55 proc.) korzysta też przez internet z usług administracji publicznej: najczęściej szukając informacji, pobierając formularze i składając deklaracje podatkowe.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

 

Termowizja – nowa metoda kradzieży pieniędzy?

Wraz ze spadającymi cenami kamer termowizyjnych, specjaliści z Uniwersytetu Glasgow ostrzegają przed nową i skuteczną formą przejmowania haseł do bankomatu.

Dzięki opracowanemu przez siebie systemowi ThermoSecure, wykorzystującym kamerę termowizyjną do identyfikacji dotykanych przez użytkownika komputera klawiszy, naukowcy bezbłędnie je identyfikowali. Bez problemu odgadywali również hasła wprowadzone na klawiaturach komputerów oraz bankomatów, nawet minutę po ich wpisaniu. Zespół opracował również model sztucznej inteligencji, aby zwiększyć skuteczność identyfikacji haseł.

Według badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Glasgow aż 86 procent haseł zostało poprawnie odgadniętych w ciągu dwudziestu sekund od ich wpisania.

Źródło: Dobre Programy

 

Clearview AI została ukarana najwyższą grzywną za naruszenia RODO

Kara finansowa w wysokości 20 mln euro została nałożona przez francuski organ ochrony danych osobowych CNIL w związku z nielegalnym gromadzeniem i przetwarzaniem danych biometrycznych Francuzów.

Francja to nie jedyny kraj, który nałożył karę finansową na Clearview AI. Wcześniej kary na spółkę nałożyły organy z Włoch i Grecji.

Światowe media usłyszały o amerykańskim startupie po tym jak zaoferował pomoc Ukrainie w ujawnianiu rosyjskich napastników, zwalczaniu dezinformacji i identyfikacji zmarłych.

Firma Clearview AI, jak sama informuje, dysponuje największą na świecie bazą zdjęć twarzy.

Źródło: CyberDefence24, ComputerWorld