Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Santander i mBank wykorzystane przez oszustów, wojna na stronach erotycznych oraz…

mBank pod telefonicznym ostrzałem oszustów

Klienci mBanku znaleźli się na celowniku oszustów. Złodzieje podają się za pracowników banku lub doradców i dzwonią pod pretekstem np. weryfikacji transakcji lub zablokowanego rachunku.

Jak informuje mBank, oszuści korzystają z prawdziwych numerów telefonów: 42 6 300 800, 783 300 800 lub 801 300 800.

Aby uśpić czujność ofiary, cyberprzestępcy stosują następujące praktyki:

  • mówią, aby pod żadnym pozorem nie podawać danych wrażliwych przez telefon (stawiają się w roli obrońcy pieniędzy klienta, czym usypiają jej/jego czujność,
  • przekonują do pilnej instalacji „aplikacji bezpieczeństwa”, która w rzeczywistości jest oprogramowaniem dającym oszustowi zdalny dostęp do urządzenia klienta,
  • namawiają do wpłaty pieniędzy np. na „specjalne konto bezpieczeństwa” (nazwy mogą być bardzo różne). W rzeczywistości klient sam zleca przelew na rachunki przestępców,
  • próbują wyłudzić kody BLIK pod pretekstem specjalnej „autoryzacji”.

Źródło: Dobre Programy

Uwaga na nowa kampanię phishingową wykorzystującą wizerunek Santander Banku

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego zamieścił kolejne ostrzeżenie w mediach społecznościowych o treści: „Uwaga na nową kampanię phishingową! Cyberprzestępcy podszywają się pod Santander Bank Polska i przesyłają fałszywe wiadomości e-mail z informacją o konieczności potwierdzenia danych”.

Oszuści na podstawowych stronach wyłudzają dane logowania do bankowości elektronicznej.

Źródło: TVN24

Darmowe kupony od Żabki? Niestety to kolejne oszustwo

Tym razem cyberprzestępcy wykorzystali wizerunek sieci sklepów spożywczych „Żabka”.

Oszuści wysyłają SMS-y z linkiem prowadzącym do rzekomego bonu na zakupy. Po kliknięciu w odnośnik otwiera się strona wykorzystująca wizerunek sieci sklepów z informacją o otrzymaniu kuponu o wartości 2000zł.

Następnie użytkownikowi wyświetla się panel wyboru banku, na którego rachunek ma zostać przelana nagroda. Zdobyte w ten sposób dane logowania do bankowości internetowej służą do wykradzenia pieniędzy z konta.

Źródło: Spidersweb

Atak na polskich komorników

Oszuści wysłali komornikom fałszywą wiadomość e-mail i wyłudzili od nich hasła do portalu Krajowej Rady Komorniczej. Atakujący korzystając ze zhakowanych kont komorników opublikowali fałszywe obwieszczenia — zaproszenia do licytacji. Osoby, które zdecydowały się przystąpić do tych licytacji, zgodnie z wymogami musiały wpłacić wadium, niestety konto bankowe zostało podmienione na fałszywe.

Według ostatnich ustaleń, poszkodowanych jest kilka osób, z którymi Krajowa Rada Komornicza jest w kontakcie.

Źródło: Niebezpiecznik.pl

Prawdziwe oblicze wojny w Ukrainie na stronach erotycznych?

Ukraiński Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB wykupuje miejsca reklamowe w serwisach dla dorosłych i umieszcza w nich zdjęcia i filmy pokazujące prawdziwe oblicze rosyjskiej inwazji, aby w dobitny sposób zaprezentować Rosjanom i Białorusinom działalność Putina.

Jak informuje Anastasija Bajdaczenko, CEO ukraińskiego IAB, wskaźniki blokad na tego typu stronach są niższe niż na innych, stąd idealnie nadają się do tego typu działalności.

Źródło: GeekWeek

Udostępnij

Bądź zawsze na bieżąco, zapisz się
do naszego technologicznego newslettera.

Dostarczamy tylko warościowe treści związane z technologią, nie robimy spamu.

Przeczytaj również

Skonsultuj wsparcie dla twojego biznesu

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy z naszym konsultantem, który znajdzie wstępne rozwiązania wyzwań.