Bezpieczeństwo IT

WhatsApp traci 500 mln kontaktów, phishing na Allegro i PGNiG oraz...

Dodano: 30-11-2022 / Eximo Project


SMS o zadłużeniu, z numeru 725 715 671 to oszustwo

Oszuści po raz kolejny rozsyłają phishingową kampanię SMS-ową. Tym razem podszywają się pod PGNiG. W wiadomości informują o rzekomym zadłużeniu i przewidywanym odcięciu gazu w naszym mieszkaniu.

Treść komunikatu brzmi: "PGNIG: Informujemy, że w związku z zadłużeniem na kwotę 6,45 zł na najbliższy dzień roboczy zleciliśmy odłączenie gazu. Prosimy o uregulowanie należności (...) [link]."

We wiadomości zamieszczony jest link prowadzący do fałszywej strony PGNiG. Wykonywanie poleceń ze strony do której prowadzi może skutkować utratą danych logowania i pieniędzy.

Źródło: GeekWeek

 

Kupujesz na Allegro? Uważaj aby nie stracić konta!

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed nową kampanią pshishingową, w której oszuści wykorzystują wizerunek platformy Allegro. Złodzieje rozsyłają SMS-y z linkiem prowadzącym do fałszywej strony serwisu PayU, która wyłudza poufne dane.

Komunikat w wiadomości informuje o zaległości wynoszącej 2,73 złote i w razie braku płatności grozi blokadą konta. Link załączony w SMS-ie prowadzi do fałszywej strony serwisu PayU. Wejście na nią może skończyć się utratą danych, haseł i pieniędzy.

Źródło: DobreProgramy

 

Chińskie kamery telewizji przemysłowej zostaną wycofane ze Szkocji

Rząd Szkocji podjął decyzję o wycofaniu urządzeń chińskiego producenta kamer CCTV – HikVision – po tym, jak to samo zrobiły USA, uznając je za niebezpieczne dla bezpieczeństwa narodowego. Podobne rekomendacje otrzymały również prywatne firmy.

Jak informuje Big Brother Watch, ponad połowa szkół średnich w Anglii używa kamer Hikvision lub Dahua. Kamery Hikvision są w stanie rozpoznawać twarze, śledzić osoby, wyszukiwać kolor odzieży oraz wykrywać kolor i długość włosów. Używane sa również do identyfikacji potencjalnych bójek na monitorowanym terenie.

Źródło: Sekurak

 

Niemal 500 mln użytkowników WhatsApp utraciło swoje dane!

487 milionów numerów telefonów użytkowników popularnej aplikacji zostało wystawionych na sprzedaż, na jednym z hakerskich forów.

Wyciek danych dotyczy również Polski. Z naszego kraju pochodzi 2,669,381 rekordów, które wyciekły z WhatsApp.

W chwili obecnej nie wiadomo w jaki sposób doszło do utraty danych. Za dane pochodzące z USA, hakerzy żądają 7 tys. dolarów, za numery z Wielkiej Brytanii - 2,5 tysiąca, a za niemieckie numery telefonów - 2 tysiące dolarów.

Źródło: Antyweb