Dodano: 08-02-2023 / Eximo Project
Fundacja Panoptykon analizuje działanie jednej z najpopularniejszych platform społecznościowych na świecie. W chwili obecnej, na blokadę aplikacji, ze względu na bezpieczeństwo danych, zdecydowały się już Indie i Stany Zjednoczone. W Polsce aplikacja cały czas działa i ma się dobrze.
Oprócz kwestii sposobu wykorzystywania danych użytkowników, coraz głośniej mówi się o negatywnym wpływie aplikacji na młodych użytkowników i użytkowniczki. Model działania algorytmu TokToka w przeciwieństwie do innych mediów społecznościowych kieruje się przede wszystkim (niekoniecznie nieświadomymi) preferencjami, a w mniejszym – decyzjami i informacjami, które zamieszczamy w profilu, stronami, które lajkujemy, itp.
Powoduje to, że czas spędzany w serwisie jest jeszcze dłuższy niż na innych platformach. Między innymi dlatego eksperci coraz częściej podnoszą argument o silnie uzależniającym charakterze aplikacji. Wskazują oni, że długotrwałe używanie TikToka może negatywnie wpływać na rozwój intelektualny i emocjonalny milionów dzieci na świecie.
Źródło: Panoptykon
CERT Polska ostrzega przed nową kampanią phishingową rozsyłaną przy pomocy poczty elektronicznej. Oszuści podszywają się pod grupę Allegro i informują o wystawieniu faktury.
Treść wiadomości brzmi: „Dzień dobry, wystawiliśmy dla Ciebie nową e-fakturę. Już teraz możesz sprawdzić termin płatności i dokonać wpłaty. Numer nowej e-faktury: [numer]. Dokument znajdziesz w zakładce Moje konto > Rachunki > Faktury (…)”
Link, również w formie przycisku, dołączony do wiadomości, może posłużyć do kradzieży danych do logowania.
Źródło: CERT Polska
Wiadomość SMS „do mamy lub taty” o zmianie numeru telefonu, to jeden z nowszych scenariuszy oszustwa, mającego na celu wyłudzenie pieniędzy od potencjalnych „rodziców”.
"Cześć mamo. To mój nowy numer. Możesz usunąć ten stary. Wyślij mi wiadomość na whatsapp" – tak zazwyczaj brzmi treść rozsyłanej wiadomości. Oszuści chcą nawiązać kontakt przez komunikator, gdzie następnie podszywając się np. pod córkę ofiary, tłumaczą, że zgubili/stracili telefon i potrzebują szybko pieniędzy na zakup nowego. Kwoty, jakie starają się wyłudzić oscylują w granicach 2500 złotych.
Źródło: Dobre programy
Wyścig na chatboty oparte na modelach językowych i uczeniu na dużych zbiorach danych trwa w najlepsze. Czatem, który ma rywalizować ze słynnym Chat GPT jest Bard opracowany przez Google. Firma zacznie wdrażać go w najbliższych tygodniach. Najpierw Bard zostanie jednak wypróbowany przez testerów, by ostatecznie konkurować bezpośrednio ze swoim największym rywalem - Chat GPT.
Jak twierdzi dyrektor generalny Google, Sundar Pichai „Bard stara się połączyć rozległość światowej wiedzy z mocą, inteligencją i kreatywnością naszych dużych modeli językowych. Czerpie informacje z sieci, aby dostarczyć świeże, wysokiej jakości odpowiedzi.”
Źródło: Dobre Programy