Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Tik Tok na cenzurowanym, atak Anonymous na białoruskie KGB, cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia i kompetencje cyfrowe młodych Polaków

Dane użytkowników Tik Toka wielokrotnie ujawniane. Wyciekły nagrania

Jak twierdzi serwis BuzzFeed News, niepubliczne dane użytkowników społecznościowej platformy wideo były udostępniane pracownikom firmy macierzystej ByteDance.

Na podstawie nagranych rozmów, które wyciekły z wewnętrznych spotkań Tok Toka, ustalono że pracownicy TikToka z siedzibą w USA musieli polegać wyłącznie na pracownikach chińskiej centrali, aby uzyskać dostęp do informacji o użytkownikach w swoim kraju.

„Wszystko jest widoczne w Chinach” – powiedział jeden z pracowników działu zaufania i bezpieczeństwa TikTok.

Źródło: dobreprogramy

Anonymous uderza w białoruskie KGB

Grupa Anonymous nie spoczywa na laurach. Tym razem celnie uderzyła w białoruskie KGB. Haktywiści sparaliżowali stronę internetową oficjalną witrynę Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi i weszli w posiadanie danych służb wywiadu.

Anonymous ostrzegli, że to nie koniec cyfrowej wojny z tamtejszym prorosyjskim rządem.

Źródło: GeekWeek

Testowanie odporności europejskiego sektora opieki zdrowotnej

Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) przeprowadziła ćwiczenia z cyberbezpieczeństwa w celu sprawdzenia reakcji na ataki na infrastrukturę i służby opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej.

Uczestnicy ćwiczeń starali się odpowiedzieć na pytanie jak wygląda reakcja i koordynacja działań zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym, mająca zapobiegać lub ograniczać liczbę ataków hakerskich.

Program obejmował sprawdzenie reakcji na kampanię dezinformacyjną dotyczącą manipulowania wynikami laboratoryjnymi oraz serię cyberataków wymierzonych w europejskie sieci szpitalne. Ponadto symulowano kryzys cybernetyczny w połączeniu z bezpośrednim zagrożeniem wycieku medycznych danych osobowych oraz kampanię mającą na celu dyskredytację wyrobu medycznego do implantacji pod rzekomym zarzutem jego słabości.

Źródło: NASK

Grupa Wyszehradzka sprawdziła kompetencje cyfrowe młodych mieszkańców Polski, Słowacji, Węgier i Czech

W ramach testu sprawdzono obszary takie jak wiedza o internecie, systemy komputerowe, cyfrowe narzędzia do pracy społecznościowej, rozwiązywanie złożonych problemów i kompetencje cyfrowe przydatne w biurze.

Pierwsze wyniki testu pokazują, że polska młodzież posiada dość dobrą znajomość narzędzi, które chronią ją przed cyfrowymi zagrożeniami. Gorsze wyniki osiągają natomiast w pracy z narzędziami biurowymi.

Do połowy czerwca najlepsi byli uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z województwa podkarpackiego, najsłabiej wypadła młodzież z lubuskiego.

Źródło: CyberDefence

Udostępnij

Bądź zawsze na bieżąco, zapisz się
do naszego technologicznego newslettera.

Dostarczamy tylko warościowe treści związane z technologią, nie robimy spamu.

Przeczytaj również

Skonsultuj wsparcie dla twojego biznesu

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy z naszym konsultantem, który znajdzie wstępne rozwiązania wyzwań.