Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Bat na Big Techy, klienci PKP na celowniku, PESEL w nowej bazie oraz…

 

Zatrzymano grupę oszukującą „na dopłatę do paczki”. Postawiono im 1875 zarzutów!

Przestępcy zarabiali na oszustwach internetowych poprzez rozsyłając fałszywe linki za pomocą SMS-ów oraz zakładając fikcyjne sklepy internetowe. Ośmiu osobom przedstawiono w sumie 1875 zarzutów.

Sposób działania oszustów za każdym razem był bardzo podobny. Początkowo uzyskiwali dostęp do rachunków bankowych pokrzywdzonych poprzez rozsyłanie wiadomości tekstowych z informacją o konieczności uiszczenia dopłaty za dostarczenie przesyłki, które zawierały link przekierowujący do podstawionej strony internetowej. Po przejęciu kont bankowych pokrzywdzonych oszuści wykonywali szereg przelewów. Pieniądze były wypłacane z bankomatów przez podstawione osoby, tzw. wybieraków.

Policjanci pracujący nad sprawą ustalili także, że złodzieje założyli szereg fikcyjnych sklepów internetowych – głównie ze sprzętem AGD i RTV. Oszuści pobierali pieniądze za sprzedany towar, którego nie posiadali i który nigdy nie trafiał do pokrzywdzonych.

Źródło: Policja

Koniec pożyczek na wyłudzone dane? PESEL będzie można zastrzec

Już niedługo powstanie centralna baza, która pozwoli na zastrzeżenie numeru PESEL. Będzie można zrobić to w dowolnym momencie.

Dzięki temu wzięcie pożyczki na skradziony dowód lub inny dokument tożsamości będzie znacznie trudniejsze.

Dziennik Gazeta Prawna informuje, że rząd pracuje nad stworzeniem państwowej bazy, w której każdy będzie mógł za darmo zastrzec swe dane. Strona będzie działała w domenie gov.pl.

Co istotne, firmy telekomunikacyjne oraz instytucje finansowe każdorazowo przed zawarciem umowy będą musiały sprawdzić, czy podawane przez klienta dane nie zostały zgłoszone do systemu.

Źródło: Dobre Programy

Dostałeś e-maila o zawieszeniu konta Netflix? To oszustwo!

Cyberprzestępcy rozsyłają e-maile informujące o zawieszeniu konta z powodu błędu w przetwarzaniu płatności za usługę. Wiadomości są rozsyłane z różnych adresów, również do osób, które nie subskrybują Netfliksa.

Treść phishingu napisana jest poprawną polszczyzną i wygląda wiarygodnie. Złodzieje informują nas, że wystarczy kliknąć przycisk przywrócenia członkostwa aby ponownie uzyskać dostęp do platformy. Po wykonaniu tej czynności ofiara przenoszona jest na fałszywą stronę logowania do Netfliksa oraz do formularza wyłudzającego dane z karty płatniczej.

Źródło: Niebiezpiecznik

Parlament Europejski przyjął przełomowe regulacje w sprawie „Big Techów”

Unijne przepisy dotyczą przede wszystkim tzw. Wielkiej Piątki, znanej też pod nazwą GAFAM. Chodzi o pięć najpotężniejszych firm ze świata – Google (Alphabet), Amazon, Facebook (Meta), Apple i Microsoft.

Akt o usługach cyfrowych precyzuje obowiązki dostawców usług cyfrowych.

Ma on umożliwiać walkę z rozprzestrzenianiem się nielegalnych treści, dezinformacją i innymi zagrożeniami społecznymi. Obowiązki będą proporcjonalne do rozmiaru platformy i stwarzanego przez nią zagrożenia dla społeczeństwa.

Nowe obowiązki nałożone na firmy to m.in.:

  • nowe sposoby walki z nielegalnymi treściami w sieci i zobowiązanie platform do szybkiego działania,
  • lepsza identyfikowalność i kontrola uczestników rynków internetowych,
  • większa przejrzystość i odpowiedzialność platform, które będą musiały między innymi jasno informować o moderowaniu treści lub o stosowaniu algorytmów do rekomendowania treści ,
  • zakaz nieuczciwych praktyk i niektórych rodzajów reklamy ukierunkowanej, w tym reklamy skierowanej do dzieci lub opartej na szczególnie chronionych danych.

Źródło: Gazeta

2 tysiące złotych od PKP? Nie daj się nabrać!

Kilka dni temu ruszyła nowa kampania fałszywego konkursu online – tym razem cyberoszuści podszywają się pod PKP.

Wiadomość rozsyłana jest przez komunikatory Messenger i WhatsApp. Odbiorca otrzymuje wiadomość od znajomego (prawdopodobnie z przejętego konta), w której znajduje się link z informacją o konkursie.

Aby wziąć udział w losowaniu i wygrać 2 tys. złotych, należy wypełnić ankietę, udostępnić link do quizu swoim znajomym i podać swoje dane osobowe – maila, imię, nazwisko i numer telefonu.

Przejęte dane posłużą w przyszłości do kolejnych oszustw internetowych.

Źródło: Legalnie w Sieci

Udostępnij

Bądź zawsze na bieżąco, zapisz się
do naszego technologicznego newslettera.

Dostarczamy tylko warościowe treści związane z technologią, nie robimy spamu.

Przeczytaj również

Skonsultuj wsparcie dla twojego biznesu

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy z naszym konsultantem, który znajdzie wstępne rozwiązania wyzwań.