Outsourcing IT

Rekrutacja w Eximo Project. Sprawdź jak działamy!

Dodano: 20-05-2022 / Joanna Radzińska


Od pewnego czasu jestem uczestnikiem procesu rekrutacji. Najpierw jako osoba starająca się o pracę, a teraz jako osoba rekrutująca nowych pracowników. Dochodzę do wniosku, że rekrutacja jest jednym z kluczowych procesów zachodzących w organizacji. Głównie z tego względu, że w jego trakcie podejmowane są decyzje dotyczące z jednej strony wyboru najbardziej odpowiedniego kandydata, a z drugiej, wyboru pracodawcy z którym chcesz związać swoją najbliższą przyszłość. Niezależnie z której strony patrzę na ten proces to zawsze wiąże się on z koniecznością dokonania wyboru. Samo podjęcie decyzji budzi w Tobie emocje, które zamiast działać mobilizująco, paraliżują. Samo określenie  rozmowa kwalifikacyjna powoduje, że odczuwasz dyskomfort, czujesz ścisk w żołądku i nie jesteś w stanie zachowywać się naturalnie 😱. Powód może wydawać się banalny…po prostu Ci zależy. Mam rację?

 

Obecnie w Eximo Project poszukujemy:

🚀 Specjalisty ds. Wsparcia IT

🚀 Młodszego Specjalisty ds. Sieci

🚀 Key Account Mangera

🚀 Kierownika Projektu

 

Każde spotkanie z kandydatem stanowi dla nas niesamowitą dawkę wiedzy i doświadczenia. Uczy nas empatii i szerszego spojrzenia na całą sytuację. Każdy z kandydatów jest inny, ma inne doświadczenie, inny sposób bycia, inne zainteresowania i cele. Dlatego tak ważnym jest indywidualne podejście do każdej osoby i sprawienie aby w tej stresującej sytuacji jaką jest rozmowa kwalifikacyjna, poczuła się jak najbardziej komfortowo.

Głównym celem jaki postawiliśmy sobie w Eximo Project w trakcie spotkań rekrutacyjnych jest przede wszystkim stworzenie pozytywnej atmosfery i środowiska jak najbardziej komfortowego dla kandydata. Po prostu zależy nam na tym aby kandydat poczuł się dobrze. Wierzymy, że tylko wtedy będzie mógł być sobą i pokazać nam potencjał jaki w nim drzemie. A jesteśmy przekonani, że stać Was na bardzo dużo. 

 

Partyjka szachów załogi łodzi butelkowej przed Sterem na Bydgoszcz ;)

 

Proces rekrutacyjny który sobie wypracowaliśmy i który cały czas rozwijamy składa się z dwóch etapów.

Pierwsze spotkanie odbywa się zdalnie, ma na celu przede wszystkim poznanie się.

🚀 Opowiadamy o firmie, zespole, specyfice pracy.

🚀Następnie nastawiamy się na odbiór, bo jesteśmy ciekawi co u Ciebie słychać 😊

🚀Pojawiają się też pytania związane z Twoimi oczekiwaniami i tym co jest dla Ciebie ważne oraz pytania związane z Twoimi kompetencjami.

Pomaga nam to zweryfikować czy będziesz dobrze się czuł pracując z nami. Jest to dla nas bardzo ważne.

Jeśli okaże się, że nadajemy na tych samych falach, to na pewno zaprosimy Cię do drugiego etapu. Kolejne spotkanie  odbywa się z kierownikiem działu do którego aplikowałeś/aś. Odbywa się ono już u nas w firmie. Po tej rozmowie podejmowana jest decyzja co do nawiązania współpracy. Etap rekrutacji kończy się podpisaniem umowy. Bez względu na decyzję, zawsze przekazujemy odpowiedź zwrotną. Zdajemy sobie sprawę z tego, że na nią czekasz.

 

Jak się przygotować do pierwszego spotkania z nami?

🚀 zastanów się czego chciałbyś dowiedzieć się o nas 

🚀 pomyśl o tym co chciałbyś nam o sobie powiedzieć  

🚀 zaparz kubek gorącej kawy

🚀 znajdź miejsce w którym będziesz czuł się dobrze i będziesz miał pewność, że nikt nie będzie Ci przeszkadzać

🚀 usiądź wygodnie

🚀 włącz laptopa i dołącz do spotkania

 

To może być początek niesamowitej przygody 😊

Jeśli powyższe informacje Cię nie przekonują i nadal odczuwasz dyskomfort na samą myśl o rozmowie kwalifikacyjnej, to mam dla Ciebie jeszcze jedną wskazówkę.  Podobno udowodniono naukowo, że jeśli przed ważną rozmową postoi się przez kilka minut przed lustrem w pozycji superbohatera to jest się bardziej pewnym siebie, a co za tym idzie można poradzić sobie zdecydowanie lepiej z każdym wyzwaniem. Nie wierzysz? Aplikuj 👉 TUTAJ i przekonaj się na własnej skórze, że to działa 😊