Bezpieczeństwo IT

Jak działa program antywirusowy?

Dodano: 04-05-2020 / Eximo Project


Antywirus – każdy, kto pracuje na komputerze prawdopodobnie zetknął się z tym hasłem. Jeśli programy na naszym komputerze zaczynają zachowywać się w sposób mało przewidywalny, diametralnie spada ich wydajność lub jakość pracy, jedną z pierwszych myśli, która przychodzi do głowy użytkownikowi jest pytanie „Czy mój program antywirusowy działa poprawnie?”

Jak działa program antywirusowy?

Program antywirusowy ma za zadanie ochronę systemu, aplikacji i danych przed infekcją złośliwym oprogramowaniem takim jak wirusy, robaki internetowe, konie trojańskie czy oprogramowanie szpiegowskie.

Możemy wyróżnić antywirusy, które instalujemy lokalnie na naszych komputerach, jak i te działające online, które chronią nasze zasoby zdalnie. 

Oprogramowanie antywirusowe przeszukuje system w poszukiwaniu charakterystycznych elementów jakie zawierają wirusy – to wyszukiwanie na podstawie tak zwanych sygnatur. Aby je odnaleźć program korzysta ze stale aktualizowanej bazy wirusów.

Drugim sposobem identyfikacji złośliwego kodu jest analiza zachowania programów zainstalowanych w systemie. W momencie, w którym program stara się zmodyfikować chronione pliki, antywirus dzięki określonym regułom jest w stanie powiadomić użytkownika o podejrzanym zachowaniu, jednocześnie blokując wykonanie takiego działania. Ta metoda pozwala na identyfikację nowych zagrożeń, które nie zostały sklasyfikowane jeszcze w bazie wirusów.

Czym kierować się przy wyborze antywirusa?

  1. Instaluj oprogramowanie antywirusowe z zaufanych źródeł od zweryfikowanych producentów, np. darmowy Avast Antywirus lub płatny Eset Internet Security.
  2. Jeśli korzystasz z systemu Windows możesz uruchomić wbudowanego w system antywirusa - Windows Defender.
  3. Nie instaluj oprogramowania dodawanego jako bonus do instalowanych aplikacji.
  4. Upewnij się, że antywirus skanuje również urządzenia podłączane do twojego komputera.
  5. Pamiętaj, ze twój telefon i tablet to też komputer, zainstaluj na nim program antywirusowy.
  6. Zwróć uwagę, czy przypadkiem nie zainstalowałeś dwóch programów antywirusowych, może powodować to konflikty w ich działaniu.