Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Wirus, robak czy koń? Co gryzie twój komputer

„Masz wirusa” – tego zwrotu nie chciałby usłyszeć żaden z użytkowników komputera. Zazwyczaj pod tym pojęciem kryje się informacja, iż nasz system został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Jednak czy to aby na pewno wirus? Istnieje wiele rodzajów programów chcących wziąć w posiadanie nasze dyski, a wirus jest tylko jednym z nich.

Najczęstsze typy oprogramowania rozpowszechnianego przez cyberprzestępców możemy podzielić ze względu na sposób dystrybucji oraz rodzaj szkód jakie może wyrządzić na urządzeniu użytkownika.

  1. Wirus

Pod tym pojęciem kryje się program, który może zainstalować się w systemie i samodzielnie skopiować na komputery innych użytkowników, oczywiście bez ich zgody i wiedzy. Tak jak prawdziwy wirus, potrzebuje „nosiciela”, czyli innego programu, pliku bądź sektora rozruchowego twardego dysku.

  1. Koń trojański

To oprogramowanie, które często udaje ciekawe bądź użyteczne aplikacje. Z tego powodu bywa instalowane przez samych użytkowników. Jednakże pod przykrywką przydatnych funkcjonalności przemyca dodatkowe, ukryte działania takie jak na przykład utrudnianie pracy programom antywirusowym.

  1. Robak komputerowy

Działanie robaka komputerowego zbliżone jest do wirusa. Główną różnicą jest możliwość samodzielnego działania (nie potrzebuje nosiciela). Podobnie jak wirus, robak jest w stanie rozprzestrzenić się we wszystkich sieciach, do których podłączony jest zarażony komputer.

  1. Backdoor

Program umożliwiający przejęcie przestępcy kontroli nad zainfekowanym systemem. W zależności od stopnia zaawansowania, daje możliwość zdalnego wykonywania czynności administratorskich, takich jak modyfikacje ustawień, wgrywanie bądź usuwanie plików bez wiedzy użytkownika.

  1. Spyware

Zadaniem złośliwych programów szpiegujących jest zbieranie informacji o osobie fizycznej lub organizacji bez jej wiedzy. Dystrybucja spyware odbywa się często poprzez strony udostępniające „darmowe” pliki z muzyką bądź filmami.

  1. Ransomware

Oprogramowanie szyfrujące dane użytkownika, przeżywające w chwili obecnej rozkwit w związku z falą phishingu (wyłudzeń najczęściej za pomocą poczty elektronicznej). Za odszyfrowanie danych trzeba najczęściej zapłacić okup przestępcy.

Jak chronić się przed złośliwym oprogramowaniem?

Używaj oprogramowania antywirusowego. Ustaw regularne skanowanie systemu i aplikacji.

  • Włącz zaporę sieciową (firewall).
  • Dbaj o aktualizację systemu i oprogramowania (np. przeglądarek internetowych).
  • W trakcie instalacji aplikacji zwracaj uwagę czy przy okazji nie instalujesz dodatkowych wtyczek poszerzających działanie programu o niepożądane funkcje.
  • Instaluj legalne aplikacje, pochodzące z wiarygodnych źródeł.
  • Jeśli korzystasz ze stron udostępniających pliki (np. torrenty), zadbaj o ich przeskanowanie antywirusem.

Udostępnij

Bądź zawsze na bieżąco, zapisz się
do naszego technologicznego newslettera.

Dostarczamy tylko warościowe treści związane z technologią, nie robimy spamu.

Przeczytaj również

Skonsultuj wsparcie dla twojego biznesu

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy z naszym konsultantem, który znajdzie wstępne rozwiązania wyzwań.