Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Realne problemy wirtualnej aktywności

Facebook, Instagram i Twitter znajdują się w czołówce najchętniej odwiedzanych stron w Internecie. Wirtualna aktywność użytkowników niesie jednak za sobą zagrożenia, których konsekwencją może być utrata danych bądź pieniędzy.

Udostępnianie wrażliwych informacji pod wpływem chwilowych emocji to proszenie się o kłopoty. Jeden z blogerów przeprowadził eksperyment udostępniając na Instagramie zdjęcie swojej nowej karty kredytowej. 200 złotych, z których stratą pogodził się na rzecz eksperymentu zniknęło, uwaga… w przeciągu 5 minut.

Aby bezpiecznie poruszać się po mediach społecznościowych należy przestrzegać kilku zasad, które pozwolą ograniczyć ryzyko padnięcia ofiarą cyberataku.

Jak korzystać z portali społecznościowych?

  1. Nie odpowiadaj na powiadomienia i wiadomości od nieznanych rozmówców. Jeśli otrzymujesz informacje o kompromitujących zdjęciach ze swoim udziałem, zaproszenia do odwiedzenia stron z niesamowitymi promocjami to sygnał, że znalazłeś się na celowniku hakerów.
  2. Używaj różnych haseł i loginów do wielu kont. Poświadczenia importowane z innego konta mogą być wygodne, jednakże w przypadku pomyślnego cyberataku umożliwiają skuteczną inwigilację użytkownika na innych platformach.
  3. Sprawdź ustawienia prywatności swoich kont społecznościowych. Publiczne informacje o statusie twojego związku, miejscu pracy czy zainteresowaniach używane są do profilowania cyberataków.
  4. Zastanów się czy naprawdę chce rozwiązać kolejny quiz. Ta atrakcyjna forma rozrywki pozwalająca sprawdzić naszą wiedzę często wykorzystywana jest do kradzieży prywatnych danych. Jeśli jesteś fanem gier społecznościowych,zawsze weryfikuj do jakich informacji chce mieć dostęp ich twórca.
  5. Zastanów się zanim klikniesz „Lubię to”. Możesz stać się ofiarą clickjackingu, czyli nakłaniania do odwiedzenia treści innej niż nam się na pierwszy rzut oka wydaje, a w konsekwencji umożliwić innym przejęcie kontroli nad naszym urządzeniem.
  6. Jeśli wybierasz się w podróż, zachowaj dyskrecję. Publikowanie terminów i zdjęć z miejsc, w których aktualnie się znajdujemy to czytelna informacja o naszej nieobecności ułatwiająca oszustom podszywanie się pod nasza osobę lub po prostu włamanie do naszego mieszkania.
  7. Korzystając z portali społecznościowych w miejscach publicznych łącz się jedynie ze zweryfikowanymi sieciami Wi-Fi (np. miejskimi). Prawie 80% użytkowników kieruje się siłą sygnału a nie bezpieczeństwem sieci, co umożliwia kradzież danych przez cyberoszustów.
  8. Przemyśl jakie materiały chcesz udostępnić, nie tylko publicznie, ale również prywatnie. Publikowane treści powinny nadawać się do pokazania każdemu odbiorcy. Ponadto, w chwili ich publikacji mogą one mieć inny wydźwięk niż w przyszłości. Pamiętaj, co raz trafi do sieci, pozostaje w niej na zawsze!
  9. W sieci reprezentujesz nie tylko siebie. Twoje zachowanie powinno spełniać standardy netykiety. Udostępniane treści mogą trafić również do firmy, w której jesteś zatrudniony, bądź mogą być wzięte pod uwagę przez potencjalnego pracodawcę.

Udostępnij

Bądź zawsze na bieżąco, zapisz się
do naszego technologicznego newslettera.

Dostarczamy tylko warościowe treści związane z technologią, nie robimy spamu.

Przeczytaj również

Skonsultuj wsparcie dla twojego biznesu

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy z naszym konsultantem, który znajdzie wstępne rozwiązania wyzwań.