Bezpieczeństwo IT

VPN – zadbaj o prywatność swoich połączeń

Dodano: 15-05-2020 / Eximo Project


Jeżeli zależy ci na bezpiecznym przesyłaniu danych powinieneś rozważyć instalację oprogramowania VPN. Głównym zadaniem VPN (Virtual Private Network) jest ochrona prywatności użytkownika online.

Co to jest VPN?

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna to szyfrowane połączenie pomiędzy dwoma sieciami lub konkretnym użytkownikiem z siecią, na przykład firmową. Dzięki takiemu połączeniu jesteśmy w stanie również anonimowo przeglądać Internet, nie będąc śledzonym ani narażonym na ujawnienie swojej lokalizacji osobom postronnym, chcącym podsłuchać naszą komunikację.

Oprogramowanie VPN szyfruje wszystkie czynności, które wykonujemy online ukrywając nasz router i publikując w zamian jeden z wielu routerów VPN. Dzięki takiemu rozwiązaniu nikt nie zobaczy Twojego prawdziwego adresu IP.

Zalety rozwiązania

  1. Bezpieczne łączenie z publicznymi sieciami Wi-Fi. Jeśli korzystasz z darmowych hotspotów, koniecznie łącz się przez VPN, który uniemożliwi sniffing, czyli podsłuchanie twojej komunikacji z Internetem.
  2. Korzystanie z Internetu w podróży służbowej. Połączenie VPN umożliwia bezpieczne korzystanie z sieci hotelowych oraz w środkach transportu publicznego.
  3. VPN to użyteczne narzędzie pozwalające bezpiecznie łączyć się z firmową siecią i korzystać z zasobów (dokumentów, aplikacji) umieszczonych na wewnętrznych serwerach.
  4. Anonimowość w sieci. VPN to jedno z polecanych rozwiązań w przypadku korzystania z serwisów w krajach cenzurujących i monitorujących publikowane treści.

Jak wybrać VPN

  1. Tak jak w przypadku każdego oprogramowania wybieraj produkty sprawdzonych i renomowanych firm. Rozwiązaniem polecanym przez serwisy specjalizujące się w cyberbezpieczeństwie jest na przykład darmowy VPN HUB bądź płatny NordVPN.
  2. Szukaj VPN-ów, które mają dużo serwerów w jak największej liczbie krajów.
  3. Sprawdź czy producent nie sprzedaje informacji, nawet zanonimizowanych, o ruchu swoich użytkowników.
  4. Wybieraj producentów, którzy nie logują ruchu użytkowników. Nawet w przypadku żądania ich udostępnienia bądź wycieku danych, historia twoich połączeń pozostanie nieznana.