Bezpieczeństwo IT

Wtyczka do przeglądarki – użyteczny dodatek czy niebezpieczny gadżet?

Dodano: 25-10-2021 / Eximo Project


Przeglądarka internetowa to jedno z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych w codziennej pracy. Od poprawności jej konfiguracji, w dużym stopniu zależy komfort poruszania się po Internecie oraz, co istotne bezpieczeństwo naszych danych.

Popularnym sposobem na rozszerzenie funkcjonalności przeglądarki jest instalowanie rozszerzeń, tak zwanych wtyczek, dzięki którym zyskujemy dodatkowe możliwości jak chociażby robienie zrzutów ekranu długich stron, które nie mieszczą się na ekranie monitora lub blokowanie niechcianych reklam.

Tak jak w przypadku innych programów, wtyczka może posłużyć cyberprzestępcom do uzyskania dostępu do naszych danych. Brak jej weryfikacji może narazić nas między innymi na:

  1. Nadmierne gromadzenie danych o użytkowniku,
  2. Fałszowanie wyników wyszukiwania,
  3. Zmianę zawartości stron, np. podmianę wyświetlanych reklam,
  4. „Klikanie” w płatne reklamy w imieniu użytkownika.

Dlatego też przed jej instalacją należy zwrócić uwagę na poniższe aspekty:

  1. Czy wtyczka pochodzi od uznanego producenta? Dużo pozytywnych komentarzy na temat jej działania będzie również istotnym elementem uwiarygadniającym. Najlepiej jednak kierować się opiniami specjalistów ds. bezpieczeństwa oraz programistów obeznanych w tematyce.
  2. Czy pobrałeś wtyczkę z oficjalnego sklepu? Jeśli tak, mimo wszystko pamiętaj o weryfikacji z punktu 1.
  3. Czy rozszerzenie jest regularnie aktualizowane? Brak aktualizacji na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy powinien stanowić sygnał ostrzegawczy.
  4. Czy wtyczka żąda zgody do zbyt wielu twoich uprawnień? Poszukaj rozszerzenia, traktującego dostęp do twoich danych w rozsądny sposób.
  5. Czy nazwa wtyczki nie jest łudząco podobna do najbardziej znanego rozszerzenia oferującego daną funkcjonalność? To częsta metoda wykorzystywana przez oszustów.
  6. Czy posiadasz aktualny program antywirusowy? Jeśli nie jesteś zawansowanym użytkownikiem, to podstawa twojego bezpieczeństwa.

Stosowanie powyższych zasad pozwoli zminimalizować możliwość narażenia się na cyberatak. Tylko w ostatnich miesiącach dla najpopularniejszej przeglądarki Chrome zidentyfikowano kilkaset złośliwych rozszerzeń, które zostały pobrane przez użytkowników kilkadziesiąt milionów razy.

Pamiętaj również, że instalowanie zbyt wielu wtyczek może mocno obciążyć pamięć twojego komputera, a w konsekwencji znacznie spowolnić działanie przeglądarki internetowej.